WIADOMOŚCI arrow BAD FREIENWALDE 2011
Bad Freienwalde 2011-2012 PDF Drukuj E-mail
wtorek, 20 grudzie˝ 2011

Zgodnie z harmonogramem przebiega realizacja projektu w ramach Programu "Uczenie si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie" Leonardo da Vinci. W ramach projektu p.n Nowe do┼Ťwiadczenia zawodowe - nowe szanse zatrudnienia w zjednoczonej Europie m┼éodzie┼╝ Technikum Ochrony ┼Ürodowiska i Technikum Przemys┼éu Drzewnego w maju 2012 r odbywa─ç b─Ödzie praktyki zawodowe w Niemczech, w zak┼éadach pracy zwi─ůzanych z przemys┼éem drzewnym oraz ochron─ů ┼Ťrodowiska. We wrze┼Ťniu zosta┼éy podpisane stosowne umowy finansowe z Agencj─ů Narodowego Programu, zosta┼éy równie┼╝ podpisane umowy i porozumienia z zakwalifikowanymi do udzia┼éu w programie uczniami, oraz ich rodzicami. Regularnie odbywaj─ů si─Ö zaj─Öcia na których uczniowie poznaj─ů fachowy j─Özyk bran┼╝owy, oraz zaj─Öcia przybli┼╝aj─ůce histori─Ö i kultur─Ö Niemiec ze szczególnym uwzgl─Ödnieniem Brandenburgii kraju zwi─ůzkowego w którym realizowane b─Öd─ů praktyki. Przygotowywany jest ju┼╝ nast─Öpny projekt dla uczniów Technikum Ochrony ┼Ürodowiska

Image

 

 

Image
 

 

Image

 

Image
 

 

Image

 

Wr─Öczenie certyfikatów

Uczniowie klas II i III Technikum Ochrony ┼Ürodowiska i Technikum Przemys┼éu Drzewnego, którzy uczestniczyli w projekcie Leonardo da Vinci „Uczenie si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie” 27 kwietnia 2012 r. otrzymali certyfikaty i za┼Ťwiadczenia o odbyciu oraz zaj─Ö─ç z zakresu kultury i historii Niemiec. Wszyscy uczniowie uczestnicz─ůcy w projekcie otrzymali stosowne za┼Ťwiadczenia. Na dwa dni przed wyjazdem do Niemiec otrzymali równie┼╝ ubrania robocze oraz pierwsz─ů transz─Ö pieni─Ödzy – 100 euro. Na spotkaniu z rodzicami uczniów jeszcze raz Dyrektor Waldemar Gardiasz oraz nauczyciele, z którymi uczniowie wyje┼╝d┼╝aj─ů do Niemiec przypomnieli o zasadach obowi─ůzuj─ůcych podczas przejazdu i pobytu na praktykach.

 

Pierwsze dni na zagranicznych praktykach

Z niepokojem i ogromn─ů nadziej─ů m┼éodzie┼╝ zg┼éosi┼éa si─Ö 6 maja do wyjazdu. Mimo wczesnej pory (godz. 5 rano) wszystkim dopisywa┼éy humory, chocia┼╝ na miesi─ůc trzeba by┼éo po┼╝egna─ç si─Ö z odprowadzaj─ůcymi ich rodzicami. Po ca┼éodniowym przeje┼║dzie przez Polsk─Ö, po po┼éudniu m┼éodzie┼╝ wraz z opiekunami p. Romanem Juszczakiem i p. Tomaszem Urbanem zameldowa┼éa si─Ö i zakwaterowa┼éa w o┼Ťrodku ich pobytu. W poniedzia┼éek wizytowali ju┼╝ swoje miejsca praktyk. Teraz przychodzi czas sprawdzenia si─Ö w nowych sytuacjach i z pewno┼Ťci─ů dadz─ů sobie rad─Ö, s─ů przecie┼╝ dobrze przygotowani, otwarci i ciekawi.

 

To nie przypadek

Kiedy rok temu okaza┼éo si─Ö, ┼╝e projekt praktyk w Niemczech dla uczniów Technikum Ochrony ┼Ürodowiska i Technikum Przemys┼éu Drzewnego z┼éo┼╝ony przez ZSDiO┼Ü w ramach Programu Uczcie si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie Leonardo da Vinci Mobilno┼Ť─ç uzyska┼é akceptacj─Ö Narodowej Agencji, niektórzy uwa┼╝ali, ┼╝e jest to zupe┼ény przypadek. Z ogromn─ů rado┼Ťci─ů, wr─Öcz entuzjazmem  w szkole przyj─Öli┼Ťmy informacj─Ö, ┼╝e ponownie, drugi ju┼╝ projekt w ramach tego samego programu b─Ödzie realizowany od najbli┼╝szego roku szkolnego. Tym razem 15 uczniów Technikum Ochrony ┼Ürodowiska we wrze┼Ťniu 2013 roku zapoznawa─ç si─Ö b─Ödzie z systemem ochrony ┼Ťrodowiska w Hiszpanii w regionie Andaluzja. Pisz─ůc projekt wspominali┼Ťmy o dotychczasowych zwi─ůzkach Zwierzy┼äca z Parkiem Narodowym Gorbea.

              Dobiega ko┼äca realizacja projektu praktyk w Niemczech. M┼éodzie┼╝ pod okiem opiekunów z Niemiec oraz nauczycieli Romana Juszczaka i Tomasza Urbana zapoznawa┼éa si─Ö z niemieckim drzewnym rynkiem pracy. Pracowa┼éa w firmach drzewnych zajmuj─ůcych si─Ö m.in. produkcj─ů domów z drewna, elementów ma┼éej architektury drewnianej, renowacj─ů mebli. Uczniowie Technikum Ochrony ┼Ürodowiska odbywali praktyki w laboratorium oczyszczalni w zak┼éadach wykorzystuj─ůcych odnawialne ┼║ród┼éa energii (wiatru, s┼éo┼äca, biogazownia). Wszystkie miejsca praktyk przygotowa┼é niemiecki partner projektu tj. Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Zatrudnienia i Podnoszenia Kwalifikacji Zawodowych w Bad Freierwalde. Niezale┼╝nie od wykonywanej pracy m┼éodzie┼╝ mia┼éa dodatkowe lekcje bran┼╝owego j─Özyka niemieckiego, prowadzone przez lektora z Niemiec. W ramach czasu wolnego – w dni wolne- je┼║dzi┼éa na wycieczki m. in. do Berlina, Poczdamu i najbli┼╝szych okolic zakwaterowania. Jak stwierdzili, wra┼╝enia z wyjazdu do Berlina by┼éy niesamowite – to ogromne miasto, w którym historia miesza si─Ö ze wspó┼éczesno┼Ťci─ů i nowoczesno┼Ťci─ů. Dodatkow─ů atrakcj─ů by┼é z pewno┼Ťci─ů fakt, i┼╝ zwiedzili Berlin w dniu, w którym rozgrywany by┼é mecz o Puchar Niemiec pomi─Ödzy Borussi─ů Dortmund a Bayernem Monachium ( pami─Ötamy 3 gole Lewandowskiego), wi─Öc na ulicach mo┼╝na by┼éo spotka─ç wielu kibiców obu dru┼╝yn. Czas wolny to równie┼╝ zakupy, gdy┼╝ m┼éodzie┼╝ w ramach kieszonkowego otrzyma┼éa po 350 euro (wyp┼éacone w tygodniowych ratach).

Celem projektu by┼éa m.in. poprawa mobilno┼Ťci m┼éodzie┼╝y, ch─Ö─ç otwarcia si─Ö na zmiany i nowo┼Ťci. Mamy nadziej─Ö, ┼╝e zostanie osi─ůgni─Öty.

              Przed m┼éodzie┼╝─ů i nauczycielami realizacja - wspomnianego na pocz─ůtku - projektu pod nazw─ů „┼Ürodowisko naturalne wspólnym dobrem Zjednoczonej Europy”. Od wrze┼Ťnia uczniowie zapoznawa─ç si─Ö b─Öd─ů z kultur─ů, histori─ů Hiszpanii, b─Öd─ů doskonali─ç j─Özyk angielski, gdy┼╝ w tym j─Özyku b─Öd─ů si─Ö pos┼éugiwa─ç w miejscach odbywania praktyk. Naucz─ů si─Ö równie┼╝ podstaw j─Özyka hiszpa┼äskiego. Ze strony hiszpa┼äskiej partnerem Zespo┼éu Szkó┼é Drzewnych i Ochrony ┼Ürodowiska jest firma Europroyectos Leonardo da Vinci. Dotychczas Wspó┼épracowali dotychczas m.in. z Wy┼╝sz─ů Szko┼é─ů Ochrony ┼Ürodowiska w Bydgoszczy, Zespo┼éem Szkó┼é Technicznych w Rzeszowie czy Technikum Lotniczym ZDZ w Katowicach. Teraz do tego grona do┼é─ůczy równie┼╝ szko┼éa w Zwierzy┼äcu. M┼éodzie┼╝ po rocznym przygotowaniu kulturowo-pedagogiczno-j─Özykowym wyjedzie do Granady i tam zdobywa─ç b─Ödzie do┼Ťwiadczenie zawodowe m.in. w zak┼éadach zajmuj─ůcych si─Ö us┼éugami wodoci─ůgowymi, recyklingiem, organizacj─ů programów edukacyjnych oraz w Departamencie Ochrony ┼Ürodowiska Rady Miejskiej w Granadzie. Dzi┼Ť mo┼╝emy  sobie tylko wyobrazi─ç jak mi┼éo b─Öd─ů sp─Ödza─ç czas w tym arcyciekawym z wielu wzgl─Ödów regionie Hiszpanii. Koszt ca┼éego projektu wynosi─ç b─Ödzie 35 118 EURO.

              Mamy nadziej─Ö, ┼╝e zespó┼é ds. pisania projektów pod kierunkiem Dyrektora Waldemara Gardiasza równie┼╝ w przysz┼éo┼Ťci przygotuje dobre, racjonalne projekty tak, by nasi uczniowie mogli pozna─ç swoje przysz┼ée zawody w ró┼╝nych miejscach Europy.

              Kierunek, który wiele lat temu zosta┼é wybrany przez w┼éadze gminy by nawi─ůzywa─ç kontakty z zagranic─ů jest kontynuowany w bardzo konkretnym zakresie z ogromn─ů korzy┼Ťci─ů dla ucz─ůcej si─Ö w naszej szkole m┼éodzie┼╝y.

 

 

 

Sprawozdanie z realizacji praktyk

W grudniu 2012 roku zosta┼é zako┼äczony realizowany przez Szko┼é─Ö pierwszy projekt praktyk zagranicznych naszej m┼éodzie┼╝y w Niemczech. Maj─ůc na uwadze upowszechnienie rezultatów projektu oraz promowanie dobrych metod w szkoleniu zawodowym m┼éodzie┼╝y, po zako┼äczeniu praktyk zawodowych w Niemczech przyst─ůpili┼Ťmy do propagowania zarówno samego projektu, jego za┼éo┼╝e┼ä, rezultatów jak i promocji ogólnej filozofii programu „Uczenie si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie” Leonardo da Vinci. Poni┼╝ej przedstawiamy dzia┼éania Szko┼éy podj─Öte w celu prawid┼éowej realizacji programu.

            Z chwil─ů przyst─ůpienia do pisania projektu zapoznali┼Ťmy uczniów - potencjalnych sta┼╝ystów i ich rodziców z jego za┼éo┼╝eniami. O z┼éo┼╝eniu projektu w Narodowej Agencji Programu LdV zostali poinformowani wszyscy uczniowie, a szczególnie uczniowie kl. II i III Technikum Przemys┼éu Drzewnego oraz kl. III Technikum Ochrony ┼Ürodowiska oraz ich rodzice. Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Narodowej Agencji Programu LdV zosta┼é uruchomiony proces rekrutacji uczestników. Nast─Öpnie rozpocz─Öto z grup─ů 16 uczniów - uczestników projektu zaj─Öcia pedagogiczno-kulturowe i j─Özykowe (dodatkowa nauka bran┼╝owego j─Özyka niemieckiego). Sta┼╝ rozpocz─ů┼é si─Ö 6 maja 2012r., wtedy to w┼éa┼Ťnie m┼éodzie┼╝ pod opiek─ů dwóch nauczycieli Panów: Romana Juszczaka i Tomasza Urbana wyjecha┼éa do Niemiec, do Bad Freienwalde.

Sta┼╝ trwa┼é do 2 czerwca 2012r. M┼éodzie┼╝ w tym okresie odbywa┼éa przede wszystkim praktyki zawodowe zgodnie z programem nauczania w technikach. Ponadto uczestniczy┼éa w programie turystyczno – krajoznawczym i kulturowym. W ramach tego programu odbywa┼éy si─Ö wycieczki m. in.: do Poczdamu, Berlina, skansenu wsi brandenburskiej. Odbywa┼éy si─Ö równie┼╝ zaj─Öcia j─Özykowe z bran┼╝owego j─Özyka niemieckiego. Zorganizowano spotkanie z przedstawicielem niemieckiego urz─Ödu pracy w celu zapoznania ze specyfik─ů miejscowego rynku pracy. Zgodnie z za┼éo┼╝eniami projektu po zako┼äczonym sta┼╝u m┼éodzie┼╝ wype┼éni┼éa ankiety przebiegu sta┼╝u. W oparciu o nie oraz na podstawie monitoringu sta┼╝u  mo┼╝na z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů stwierdzi─ç, i┼╝ cele projektu zosta┼éy osi─ůgni─Öcie.

Rezultaty projektu to:

-          zdobycie do┼Ťwiadczenia zawodowego,

-          zdobycie certyfikatów nabytych umiej─Ötno┼Ťci,

-          zdobycie dokumentu Europass Mobilno┼Ťci,

-          zwi─Ökszenie szans na zatrudnienie w kraju i za granic─ů,

-          lepsza umiej─Ötno┼Ť─ç pos┼éugiwania si─Ö j─Özykiem niemieckim,

-          poznanie dziedzictwa kulturowego rejonu Brandenburgii,

-          poznanie organizacji i wymaga┼ä niemieckiego rynku pracy,

-          poprawa pod wzgl─Ödem jako┼Ťciowym i ilo┼Ťciowym ogólnoeuropejskiej mobilno┼Ťci osób bior─ůcych udzia┼é w

-         pocz─ůtkowym etapie szkolenia i kszta┼écenia zawodowego oraz w kszta┼éceniu ustawicznym,

-          poprawa pod wzgl─Ödem jako┼Ťciowym i ilo┼Ťciowym wspó┼épracy pomi─Ödzy instytucjami lub organizacjami oferuj─ůcymi                        

-         mo┼╝liwo┼Ťci kszta┼écenia, przedsi─Öbiorstwami, partnerami spo┼éecznymi i innymi odpowiednimi podmiotami w Europie,

-          rozwoju innowacyjnych praktyk w dziedzinie szkolenia i kszta┼écenia zawodowego,

-          poprawa stopnia przejrzysto┼Ťci i uznawania kwalifikacji oraz kompetencji,

-         - zach─Öcanie do nauki wspó┼éczesnych j─Özyków obcych.

 

Z raportu ewaluacyjnego sporz─ůdzonego po zako┼äczeniu sta┼╝y wynika, ┼╝e kompetencje zawodowe beneficjentów wzros┼éy, wzros┼éa pewno┼Ť─ç siebie uczestników. Uczniowie poznali metody pracy w europejskim, wielokulturowym ┼Ťrodowisku. Odkryli w sobie nowe mo┼╝liwo┼Ťci rozwoju zawodowego, wzros┼éa ich samoocena, a przede wszystkim podwy┼╝szeniu uleg┼éy ich umiej─Ötno┼Ťci zawodowe. Cennym do┼Ťwiadczeniem jest prze┼éamanie bariery komunikowania si─Ö w j─Özyku obcym w miejscu pracy. Wszystkie zaj─Öcia zosta┼éy certyfikowane. Ka┼╝dy uczestnik sta┼╝u otrzyma┼é dokument Eurpass Mobilno┼Ť─ç w którym opisane zosta┼éy korzy┼Ťci zawodowe oraz dodatkowe umiej─Ötno┼Ťci, które uzyska┼é w trakcie sta┼╝u. Ponadto wszyscy otrzymali certyfikaty odbycia sta┼╝u, za┼Ťwiadczenia o uko┼äczeniu kursu j─Özykowego i przygotowania pedagogiczno - kulturowego. Szko┼éa jako promotor projektu równie┼╝ odnios┼éa korzy┼Ťci. Wzrós┼é jej presti┼╝ zarówno w ┼Ťrodowisku lokalnym jak i w┼Ťród uczniów oraz ich rodziców. Dzi─Öki zrealizowanemu projektowi wzros┼éa atrakcyjno┼Ť─ç szko┼éy. Zosta┼éo to potwierdzone m.in. w trakcie przeprowadzonej przez Kuratorium O┼Ťwiaty w Lublinie ewaluacji wszystkich obszarów dzia┼éalno┼Ťci szko┼éy. Równie┼╝ nauczyciele, dzi─Öki zaanga┼╝owaniu w realizacji projektu, zyskali mo┼╝liwo┼Ť─ç zapoznania si─Ö z metodyk─ů przygotowania projektów, nowymi sposobami nauczania i organizacji pracy. W d┼éu┼╝szej perspektywie zaowocuje to podniesieniem jako┼Ťci oferowanego przez szko┼é─Ö kszta┼écenia zawodowego. Podobnie niemiecki partner Stowarzyszenie na Rzecz Zatrudnienia dzi─Öki wspólnej realizacji naszego projektu zdoby┼é nowe do┼Ťwiadczenie we wspó┼épracy ze szko┼é─ů kszta┼éc─ůc─ů w zawodach technik ochrony ┼Ťrodowiska i technik technologii drewna. Mo┼╝liwo┼Ť─ç powo┼éania si─Ö przez Stowarzyszenie na dobre wspó┼édzia┼éanie i wspó┼éprac─Ö ze Szko┼é─ů z pewno┼Ťci─ů u┼éatwi im pozyskanie kolejnych partnerów.

Upowszechnienie rezultatów projektu odby┼éo si─Ö po powrocie z praktyk poprzez:

-         spotkania z uczniami ZSDiO┼Ü, rozpowszechnianie ulotek i prezentacja materia┼éu filmowego z przebiegu sta┼╝u,

-         informacje na temat programu na stronie internetowej szko┼éy,

-         fotogazetka na holu g┼éównym szko┼éy,

-         baner informacyjny przed budynkiem szko┼éy,

-         spotkanie z gimnazjalistami - potencjalnymi uczniami szko┼éy,

-         spotkanie z uczniami innych szkó┼é zawodowych w regionie,

-         informacje w prasie lokalnej: „Wiadomo┼Ťci Zwierzynieckie”, „Gazeta Bi┼égorajska”, „Tygodnik Zamojski”,

-         TV kablowej Bi┼égorajskiej i Radio ESKA Zamo┼Ť─ç,

-         Informacja na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Zamo┼Ťciu oraz stronie www.Bi┼égoraj.com.pl,

-         zaprezentowano równie┼╝ projekt radnym Rady Miasta Zwierzyniec podczas sesji Rady,

-         podsumowaniem projektu by┼éa prezentacja i dyskusja na sesji Rady Powiatu Zamojskiego w dniu 21 listopada 2012 roku.

 

Radni organu prowadz─ůcego szko┼é─Ö zapoznani zostali z projektem, jego rezultatami.

 

Realizacja projektu okaza┼éa si─Ö doskona┼éa promocj─ů wspó┼épracy mi─Ödzyregionalnej, promocj─ů naszych uczniów na regionalnym rynku pracy jak i promocj─ů programu „Uczenie si─Ö przez ca┼ée ┼╝ycie” Leonardo Da Vinci. Dobra wspó┼épraca z partnerem niemieckim, bezproblemowa realizacja projektu, osi─ůgni─Öte rezultaty upowa┼╝ni┼éy i zach─Öci┼éy nauczycieli do dzielenia si─Ö tym do┼Ťwiadczeniem z innymi oraz do przygotowywania kolejnych projektów dla uczniów nast─Öpnych klas.

WAKACYJNE STA┼╗E

WAKACYJNE STA┼╗E

PROJEKTY LDV

GRENADA 2012

UMOWY PODPISANE
GRANADA 2013

Rekrutacja 2013

PODANIA MO┼╗NA SK┼üADA─ć POPRZEZ REJESTRACJ─ś ELEKTRONICZN─ä LUB OSOBI┼ÜCIE W SEKRETARIACIE SZKO┼üY

Szkoła w rankingach

Go┼Ťcimy

Aktualnie jest 4 internaut├│w online.

Odwiedziło nas 4540 internautów od października 2009