WIADOMOŚCI arrow BIBLIOTEKA
BIBLIOTEKA PDF Drukuj E-mail
czwartek, 01 pa╝dziernik 2009

Biblioteka Zespo┼éu Szkó┼é Drzewnych i Ochrony ┼Ürodowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzy┼äcu mie┼Ťci si─Ö w jednej z czterech dawnych, ordynackich oficyn, tu┼╝ obok g┼éównego budynku szko┼éy. Pochodzi ona
z prze┼éomu XVIII i XIX wieku. W jednej jej cz─Ö┼Ťci znajduje si─Ö kuchnia i sto┼éówka a po drugiej stronie biblioteka czytelni─ů oraz s─ůsiaduj─ůca z ni─ů sala teatralna.

Wraz z za┼éo┼╝eniem szko┼éy w 1946 r. zacz─Öto gromadzi─ç ksi─Ögozbiór potrzebny do kszta┼écenia ogólnego i zawodowego le┼Ťników. Gromadzenie ksi─Ögozbioru odbywa┼éo si─Ö przez zakup ksi─ů┼╝ek, dary od osób prywatnych i o┼Ťrodków le┼Ťnych.  Zmiany kierunków kszta┼écenia wymaga┼éy zakupów literatury zgodnej z nauczanym zawodem.  

Obecnie zbiory biblioteki Zespo┼éu Szkó┼é Drzewnych i Ochrony ┼Ürodowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzy┼äcu to ksi─Ögozbiór, czasopisma oraz zbiory specjalne - multimedia: p┼éyty CD i DVD oraz kasety VHS. Ksi─Ögozbiór liczy na dzie┼ä 30.IX.2008 roku 13 400 woluminów, z czego 30 pozycji z literatury popularnonaukowej znajduje si─Ö w obydwu internatach – g┼éównie encyklopedie ogólne i s┼éowniki, zarówno j─Özykowe jak i poprawno┼Ťciowe. Oko┼éo 1000 pozycji znajduje si─Ö w pracowniach przedmiotowych – liczba ta wci─ů┼╝ si─Ö zmienia, w zale┼╝no┼Ťci od zapotrzebowania i zakupu nowo┼Ťci. U czytelników – uczniów, nauczycieli i innych pracowników szko┼éy pozostaje oko┼éo 700 pozycji ksi─ů┼╝kowych. Pozosta┼éy ksi─Ögozbiór jest rozmieszczony na 38 rega┼éach. 2 rega┼éy w czytelni zajmuj─ů czasopisma. Ponadto do zbiorów specjalnych naszej biblioteki zaliczane s─ů przechowywane w formie kolekcji 24 woluminy pozosta┼ée ze zbiorów by┼éej Ordynacji Zamojskiej.

  

      Najwi─Öksz─ů cz─Ö┼Ť─ç ksi─Ögozbioru  biblioteki – 40 % stanowi literatura pi─Ökna - zarówno lektury jak i beletrystyka pozalekturowa. Na drugim miejscu pod wzgl─Ödem ilo┼Ťci jest ksi─Ögozbiór podr─Öczny i literatura zawodowa z zakresu le┼Ťnictwa, technologii drewna i ochrony ┼Ťrodowiska – po 18,5 %. Tak du┼╝y procent tej ostatniej wynika st─ůd, ┼╝e pocz─ůtkowo Zespó┼é szkó┼é Drzewnych i Ochrony ┼Ürodowiska by┼é zawsze szko┼é─ů zawodow─ů, kszta┼éc─ůc─ů kadry techniczne. St─ůd tak wiele literatury zawodowej typu technologia drewna, materia┼éoznawstwo przemys┼éu drzewnego, obrabiarki i urz─ůdzenia techniczne, hodowla, ochrona i urz─ůdzanie lasu i maszynoznawstwo le┼Ťne. Dopiero w roku 2000 przeprowadzono nabór do Liceum Technicznego a rok pó┼║niej do Liceum Ogólnokszta┼éc─ůcego.

              Literatura zawodowa to w przewa┼╝aj─ůcej ilo┼Ťci wieloegzemplarzowe podr─Öczniki:

1.     Technikum Przemys┼éu Drzewnego:

·        Technologia tworzyw drzewnych, Technologia meblarstwa oraz  Stolarstwo

·        Maszynoznawstwo ogólne

·        Materia┼éoznawstwo przemys┼éu drzewnego

·        Obrabiarki i urz─ůdzenia techniczne

·        Energetyka cieplna

·        Pracownia bada┼ä laboratoryjnych

2.     Technikum Le┼Ťne (ju┼╝ nieistniej─ůce):

·        Hodowla lasu

·        Ochrona lasu

·        Urz─ůdzanie lasu

·        U┼╝ytkowanie lasu

·        Maszynoznawstwo le┼Ťne

·        Botanika i Zoologia

·        ┼üowiectwo

·        Poradnik le┼Ťniczego

3.     Technikum Ochrony ┼Ürodowiska:

·        Ochrona ┼Ťrodowiska

·        Ekologia z ochron─ů ┼Ťrodowiska

·        Odnowa wody

·        Oczyszczanie wody

·        Kanalizacja i wodoci─ůgi

·        Projektowanie elementów ┼Ťrodowiska

·        Ekologia

·        Metale ┼Ťmierci.

Kolejne rega┼éy w magazynie zajmuj─ů odpowiednio: geografia, historia, matematyka, fizyka, chemia, pedagogika z dydaktyk─ů, psychologia i socjologia, kino i teatr, literatura popularnonaukowa, naukowa oraz ksi─Ögozbiór podr─Öczny. Dwa rega┼éy w czytelni zajmuj─ů wybrane pozycje ksi─Ögozbioru podr─Öcznego, na jednym regale s─ů wyeksponowane najbardziej poczytne pozycje z literatury pi─Öknej  i innej jak na przyk┼éad dotycz─ůce narkomanii, natomiast dwa pozosta┼ée rega┼éy w czytelni zajmuj─ů czasopisma.

 

 

Czasopisma

 

Wa┼╝nymi zbiorami, szczególnie ze wzgl─Ödu na aktualno┼Ť─ç zawartych informacji, s─ů czasopisma. W naszej bibliotece prenumerowane s─ů 22 tytu┼éy ró┼╝nych czasopism.  

Dobór czasopism, podobnie jak przy wydawnictwach zwartych, zale┼╝y od profilu szko┼éy i finansów. Oferta czasopism na rynku wydawniczym, zarówno edukacyjnych i rozwijaj─ůcych zainteresowania indywidualne m┼éodzie┼╝y jak i metodycznych dla nauczycieli jest bardzo bogata, aczkolwiek cechuje je du┼╝a zmienno┼Ť─ç ukazywania si─Ö – jedne czasopisma przestaj─ů si─Ö ukazywa─ç natomiast pojawiaj─ů si─Ö inne. Obecnie, ze wzgl─Ödu na ograniczone fundusze jak te┼╝ szeroki dost─Öp do Internetu, prenumerowane s─ů jedynie najpotrzebniejsze i najbardziej poczytne w┼Ťród u┼╝ytkowników czasopisma.

 

Zbiory specjalne

 

 

Zbiory specjalne biblioteki Zespo┼éu Szkó┼é Drzewnych i Ochrony ┼Ürodowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzy┼äcu to zbiory multimedialne: p┼éyty CD i DCD oraz kasety VHS. Ponadto, w formie kolekcji, przechowywanych jest 24 woluminów pozosta┼éych ze zbiorów by┼éej Ordynacji Zamojskiej. Na dzie┼ä dzisiejszy zbiory p┼éyt oraz kaset VHS licz─ů odpowiednio: p┼éyty CD i DVD - 112, oraz kasety VHS - 8. W przypadku p┼éyt CD i DVD s─ů to zbiory do┼é─ůczane do gazet, czasopism i ksi─ů┼╝ek, natomiast kasety VHS zosta┼éy nam podarowane w ramach promocji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pewna ilo┼Ť─ç p┼éyt CD, VCD i DVD oraz kaset VHS, równie┼╝ najcz─Ö┼Ťciej do┼é─ůczanych do specjalistycznych czasopism lub przysy┼éanych razem z programami nauczania, znajduje si─Ö w pracowni komputerowej oraz u nauczycieli poszczególnych przedmiotów a tak┼╝e w ksi─Ögowo┼Ťci i sekretariacie szko┼éy – g┼éównie porady prawne. W pracowniach, zarówno uczniowie jak i nauczyciele maj─ů do nich sta┼éy dost─Öp bez potrzeby wychodzenia po konkretne rzeczy do drugiego budynku, gdzie mie┼Ťci si─Ö biblioteka.

Zbiory ksi─ů┼╝ek pozosta┼éych po Ordynacji Zamojskiej, przechowywane w formie kolekcji licz─ů 24 woluminy i s─ů to odpowiednio:

·        6 tomów Encyklopedyi rolniczej z lat 1890 – 1901, wydanych przez Muzeum Przemys┼éu i Rolnictwa w Warszawie. Sk┼éad g┼éówny w Ksi─Ögarni Gebethnera i Wolffa.

·        ┼╗ycie ro┼Ťliny W┼éadys┼éawa M. Koz┼éowskiego wydane w Warszawie w 1894 roku

·        Patologia ro┼Ťlin. Choroby i uszkodzenie ro┼Ťlin. Moskwa 1889

·        Ochrona. Odessa 1890

·        Hodowla – Sosna czarna. 1893

·        Umocnienia brzegów. Ochrona. St. Petersburg 1906

·        Odczyty Moskiewskiego Zespo┼éu za rok 1894. Moskwa 1894

·        10 woluminów roczników rosyjskich czasopism podaj─ůcych ogólne wiadomo┼Ťci o lesie za lata 1893, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899.

·        Obja┼Ťnienia owadów. Moskwa 1890

·        Streszczenie le┼Ťne. St. Petersburg 1898

Wszystkie ksi─ů┼╝ki maj─ů podobn─ů do skóry opraw─Ö a na grzbietach wyt┼éoczone inicja┼éy BOZ – Biblioteka Ordynacji Zamojskiej. Wewn─ůtrz, na stronie tytu┼éowej s─ů opiecz─Ötowane okr─ůg┼é─ů piecz─Öci─ů z napisem Wydzia┼é Lasów Ordynacji Zamojskiej

 

WAKACYJNE STA┼╗E

WAKACYJNE STA┼╗E

PROJEKTY LDV

GRENADA 2012

UMOWY PODPISANE
GRANADA 2013

Rekrutacja 2013

PODANIA MO┼╗NA SK┼üADA─ć POPRZEZ REJESTRACJ─ś ELEKTRONICZN─ä LUB OSOBI┼ÜCIE W SEKRETARIACIE SZKO┼üY

Szkoła w rankingach

Go┼Ťcimy

Aktualnie jest 2 internaut├│w online.

Odwiedziło nas 4533 internautów od października 2009